Jiří Všetečka

„Mám dvě celoživotní lásky – Prahu a fotografování lidí.“

Pražský chodec

Pražský chodecFotografická publikace Pražský chodec se stala legendou. Kolekci unikátních snímků Jiřího Všetečky doplňují přiléhavé úryvky ze stejnojmenné prózy Vítězslava Nezvala. Poprvé vyšla v roce 1978 a pro značný zájem veřejnosti následovalo několik vydání.

Není to průvodce po Praze, právě tak jako jím není Nezvalova kniha. V podání Jiřího Všetečky je Praha mnohem víc než historický monument a než architektonický obraz sentimentálně vnímavých dějin. Nezvalovský „nový cit“ se stal inspirací pro současného fotografa Jiřího Všetečku. Vybrané pasáže mají a můžou doložit životnost poetického prožitku „bytosti“ Prahy – nejen té části, která se většinou nabízí na pohlednicích pro turisty. Při téměř surrealistické procházce městem se v jeho hledáčku objevily motivy, v nichž se snoubí stabilní tradice s dynamickou současností. Od tichých večerních ulic k neopakovatelným a mizejícím typům – figurkám, od poezie Vltavy a pražských parků k próze předměstí, od celků k detailům. (Zpracováno podle úvodního slova Antonína Jelínka)

Popis: 178 stran, 13 x 16,5 cm, vázaná, česky, anglicky, německy, rusky, nakl. ČTK Pressfoto, ArtD, Martin Dostoupil, 1. vydání v roce 1978 (momentálně vyprodaná)


Vážení přátelé,
vítejte na stránkách významného fotografa Jiřího Všetečky. Nabídnou Vám ucelený přehled o jeho profesním směřování, a hlavně umělecké tvorbě. Dozvíte se podrobnosti o jeho publikacích i výstavách a můžete si prohlédnout spoustu jedinečných záběrů nejen z Prahy, jimiž se proslavil, ale také z dalších koutů naší země i z daleké ciziny.

Aktuality

Knižní novinka

Jiří Všetečka … CHODEC S OBJEKTIVEM, tak zní název nejnovější výpravné publikace, která se právě objevila na trhu. V tomto ohlédnutí za svým profesně bohatým i napínavým životem se ujal nejenom role vnímavého pozorovatele, ale také vypravěče. Do knihy zařadil přes 250 unikátních černobílých záběrů, které jsou očitým svědectvím proměn Prahy, vlastně celé naší země, včetně osob a osobností, které na svých toulkách s objektivem potkal.