Všenáprava obrazem
Doménou tvorby Jiřího Všetečky jsou snímky našeho hlavního města. Zvláštní kapitolu představuje jeho dobový sociální dokument Všenáprava obrazem. Rozsáhlá kolekce fotografií ze života lidí inspirovaná stejnojmenným dílem J. A. Komenského vznikala zhruba osm let a poprvé vyšla v roce 1987.
Spisy učitele národů Jana Amose Komenského jsou neuvěřitelně aktuální, přestože vznikly téměř před 400 lety. Jiřího Všetečku nejdřív zaujal jeho alegorický příběh Labyrint světa a ráj srdce. Kniha fotografií na toto téma vyšla v roce 1972 v zahraničí; u nás to nebylo možné. A tak začal Komenského studovat důkladněji a dostal se až k Obecné poradě o nápravě věcí lidských. Jeho fotografická „všenáprava obrazem“ odráží vztahy i komunikaci mezi lidmi a vyzařuje z ní hluboké pochopení tváří, výrazů, úsměvů i vrásek všemožných typů osob i osobností.
Každá fotografie má silný příběh, který lze s pomocí Komenského textů a dobových ilustrací vytušit a dešifrovat. Společným jmenovatelem je jeho myšlenka „Jsme spoluobčany v jednom světě.“ Snímky Jiřího Všetečky tak vypovídají o nás i o světě, jsou konkrétní, ale také podněcují fantazii a vyzývají k cestě za tajemstvím života. Fotografie ze série Všenáprava obrazem putovaly v roce 1992 po Evropě a výstava vzbudila zaslouženou pozornost v Německu, Nizozemsku, Maďarsku, Švédsku, Švýcarsku, Rakousku, Francii a Itálii.
Popis: 386 stran, 21 x 28 cm, vázaná, česky, anglicky, nakl. NADAS, 1. vydání v roce 1987 (dostupná na www.kosmas.cz za zvýhodněnou cenu)