Jiří Všetečka

„Mám dvě celoživotní lásky – Prahu a fotografování lidí.“

Výstavní maraton

Poprvé své fotografie představil veřejnosti v roce 1962. Do současnosti Jiří Všetečka uspořádal téměř tři desítky samostatných výstav a jeho díla obohatila také nespočet tematických výstavních expozicí doma i v zahraničí. S největším ohlasem se setkala výstava Pražský chodec, která v letech 2002 a 2008 proběhla na Pražském hradě a putovala rovněž po České republice i po světě.

„Každá výstava pro mě znamená velkou poctu. Mám radost, když návštěvníci kolem nechodí jen tak bezmyšlenkovitě, ale že se zastavují, a tu a tam si některý snímek dokonce vyfotí,“ nastiňuje Jiří Všetečka. Zásadně představuje velkoformátové fotografie, neboť „když je velká a zarámovaná, divák nevnímá její okraj a je do ní jakoby vtažen“, dodává. Vždy se jedná o originály, žádné tisky. Kromě těch vystavených venku, které jsou vytištěny na speciální umělou hmotu, jako tomu bylo třeba v roce 2008, kdy byla kolekce Pražský chodec k vidění nejen v Tereziánském křídle Starého královského paláce, nýbrž i v zahradě Na Valech.

Obvykle vybírá až dvojnásobný počet záběrů, než se ve finále ukážou zrakům milovníků zvěčněných momentů z naší metropole či života lidí. „I když si předem důkladně promyslím celkovou kompozici, teprve až se fotografie umístí na zeď nebo panely, začnou vznikat zajímavé série, takže občas ladím posloupnost snímků přímo na místě. Náročnější je to u barevných fotek, nebo když je kombinuji s těmi černobílými,“ upřesňuje Jiří Všetečka. Vzhledem k tomu, že se každá jeho výstava těší zájmu i pozornosti veřejnosti, má při výběru snímků i jejich rozmístění šťastnou ruku…


Vážení přátelé,
vítejte na stránkách významného fotografa Jiřího Všetečky. Nabídnou Vám ucelený přehled o jeho profesním směřování, a hlavně umělecké tvorbě. Dozvíte se podrobnosti o jeho publikacích i výstavách a můžete si prohlédnout spoustu jedinečných záběrů nejen z Prahy, jimiž se proslavil, ale také z dalších koutů naší země i z daleké ciziny.

Aktuality

Knižní novinka

Jiří Všetečka … CHODEC S OBJEKTIVEM, tak zní název nejnovější výpravné publikace, která se právě objevila na trhu. V tomto ohlédnutí za svým profesně bohatým i napínavým životem se ujal nejenom role vnímavého pozorovatele, ale také vypravěče. Do knihy zařadil přes 250 unikátních černobílých záběrů, které jsou očitým svědectvím proměn Prahy, vlastně celé naší země, včetně osob a osobností, které na svých toulkách s objektivem potkal.